anticariatul nou sus
Sport » 7 aprilie 2017, ora: 09:20
rss

Universitatea Craiova a învins Viitorul Constanța cu 1-0

Universitatea Craiova s-a impus pe terenul liderului Viitorul, scor 1-0, cu un gol marcat de Alexandru Mateiu în minutul 90+2.

de Mădălina Bălan
redactia@oltenia24.ro

Universitatea s-a impus la capătul unui meci în care a fost dominată clar de Viitorul lui Gheorghe Hagi, liderul la zi din Liga 1 Orange. Prima fază a partidei a aparținut Craiovei, șutul lui Screciu e respins cu greu de Râmniceanu. Apărarea alb-albaștrilor a rezistat tuturor încercărilor gazdelor de a deschide scorul. Pe parcursul reprizei secunde iși fac apariția în teren Markovic și Manea. Cei doi i-au înlocuit pe Fajic și Măzărache, care au făcut încă un meci destul de modest. Minutul 80 a adus cea mai mare ocazie a elevilor lui Hagi. Din 6 metri, Boli lovește bara lui Calancea. Mateiu reușește să aducă victoria Universității Craiova cu un gol marcat în prelungirile partidei, la capătul unei faze reușite de el și de puștiul Markovic.

Viitorul Constanța - Universitatea Craiova       0-1

A marcat: Mateiu 90+2

Stadion: Central (Ovidiu), spectatori: 2.500

Viitorul: Rîmniceanu – Benzar, Țîru, Boli, Ganea – Roșu (68 Chițu), Nedelcu, Casap – Purece (56 Vînă), Țucudean (46 Coman), Morar. Antrenor: Gheorghe Hagi

Universitatea: Calancea - Dimitrov, Kelic, Screciu, Bancu - Zlatinski, Mateiu, Baluta – Gustavo (46 Jazvic), Fajic (56 Markovic), Mazarache (62 Manea). Antrenor: Gheorghe Mulțescu